Jesper Svensson leading ÖTILLÖ Worlds 2017. 📷 Jakob Edholm / ÖTILLÖ

ÖTILLÖ World Championships All-Time Fastest

Men's

1. 7:39:25
cr
Fredrik Axegård
Alexander Flores
Team Sportoffice (2018)
2. 7:42:07
Jonas Ekman Fischer
Lars Ekman
Sailfish Team Bröderna Bäver (2018)
3. 7:44:20
Oscar Olsson
Adriel Young
Team Ark Swim-Run/huub (2018)
4. 7:47:48
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Atg Sport (2019)
5. 7:50:14
Fredrik Axegård
Alexander Flores
Ark Swimrun (2019)
6. 7:55:10
Jonas Ekman Fischer
Lars Ekman
Sailfish Team Bröderna Bäver (2019)
7. 7:56:24
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Garmin (2018)
8. 7:58:06
previous cr
Jesper Svensson
Daniel Hansson
Swedish Armed Forces (2017)
9. 7:59:04
previous cr
Lennart Moberg
Daniel Hansson
Swedish Armed Forces (2016)
10. 8:00:34
Knut Baadshaug
Alan Scott
Ark Swimrun Bruderwunderz (2018)
11. 8:05:07
Oscar Olsson
Kenny Meijer
O2 Extreme Team/hives.co (2019)
12. 8:05:07
Nils Svensson
Kenny Meijer
Team Head Swimming Nordic (2018)
13. 8:06:40
Jonas Ekman Fischer
Lars Ekman
Sailfish Team Bröderna Bäver (2017)
14. 8:07:40
Oscar Olsson
Martin Flinta
Team Löplabbet (2017)
15. 8:07:57
Oscar Olsson
Paul Krochak
Team HEAD Swimming (2016)
16. 8:15:35
Lennart Moberg
Daniel Hansson
Swedish Armed Forces (2018)
17. 8:16:12
previous cr
Lennart Moberg
Daniel Hansson
Team Milebreaker / ÖppetHav (2014)
18. 8:16:49
Fredrik Axegård
Alexander Flores
Team Runfast77 (2016)
19. 8:18:17
Nicolas Remires
Guillaume Heneman
Envol (2018)
20. 8:19:07
Johan Carlsson
Joakim Brunzell
Team Nynäshamns Ångbryggeri (2018)

Women's

1. 8:56:26
cr
Kristin Larsson
Annika Ericsson
Outdoorexperten (2018)
2. 9:00:15
Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol (2018)
3. 9:05:29
Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol 111 (2019)
4. 9:07:11
Renée Huuva
Charlotte Eriksson
Yo Running Club (2018)
5. 9:20:21
Bibben Nordblom
Susie Moonan
Team Envol (2018)
6. 9:27:31
Susie Moonan
Anna Hellström
Team Envol 222 (2019)
7. 9:27:43
Michelle Nyström
Helen Maalinn
Team Garmin (2018)
8. 9:32:03
previous cr
Kristin Larsson
Annika Ericsson
Addnature (2016)
9. 9:32:37
Isabella Hedberg
Helen Wikmar
Team ARKsouls Addnature (2019)
10. 9:41:31
Nanna Bergendahl
Johanna Edman
Bk Badjävlar 2 (2018)
11. 9:44:41
Ulrika Eriksson
Helena Sivertsson
Team Icebug (2016)
12. 9:48:01
Bibben Nordblom
Maja Tesch
HEAD Swimming (2016)
13. 9:51:49
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Team Envol (2018)
14. 9:58:09
Johanna Paulsson
Annika Westin
Team Johannika (2018)
15. 10:03:30
Helen Wikmar
Emma Åhberg
Arksouls (2018)
16. 10:03:32
Kristin Larsson
Annika Ericsson
Team Addnature/campz (2017)
17. 10:07:17
Annika Westin
Johanna Paulsson
Team Boomerang (2019)
18. 10:14:48
Ilona Schouten
Tina Fastesson
Eksjö Garnisons If Adventure Team (2018)
19. 10:15:49
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Head Swimming (2019)
20. 10:23:06
Jessica Harrison
Emma Davis
Mako Sport - Dirty Harriets (2019)

Mixed

1. 8:16:15
cr
Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew / Wolffwear Swimrun (2018)
2. 8:30:19
Sam Clark
Marika Wagner
Apollo Sports (2018)
3. 8:36:29
Thomas Schreven
Jasmina Glad-Schreven
Say No! To Doping (2018)
4. 8:38:10
Charlotte Eriksson
Simon Börjeson
Team Garmin (2019)
5. 8:40:24
Henrik Wahlberg
Helena Sivertsson
Team Head Swiming (2018)
6. 8:47:31
Thomas Schreven
Jasmina Glad-Schreven
Say No! To Doping (2019)
7. 8:49:58
previous cr
Adriel Young
Eva Nyström
Thule Adventure Team (2016)
8. 8:51:37
Sabrina Maurette
Ludovic Maillard
Team Colting Wetsuits France Endorphinmag (2018)
9. 8:52:26
Diane Sadik
Hugo Tormento
Team Envol (2018)
10. 8:55:39
previous cr
Staffan Björklund
Marika Wagner
Team Peak Performance powered by Apollo (2015)
11. 9:01:28
Knut Baadshaug
Diane Sadik
Ark Swimrun 111 (2019)
12. 9:01:31
Adriel Young
Eva Nyström
Thule Crew / Trispot.se (2017)
13. 9:02:09
Staffan Björklund
Marika Wagner
Apollo Sports/ Head Swimming (2017)
14. 9:03:10
Erik b:son Blomberg
Nina Ellmark
Race Machines Powered By Head (2018)
15. 9:08:52
Diane Sadik
Rickard Berglund
Swimrunshop.com (2017)
16. 9:09:52
Staffan Björklund
Marika Wagner
Apollo Sports/ HEAD Swimming (2016)
17. 9:13:54
Sergey Mikhalev
Irina Borevich
Head Time4swimrun (2018)
18. 9:16:38
Lotta Lundbäck
Tony Edmundsson
Ark Souls (2018)
19. 9:20:14
Diane Sadik
Rickard Berglund
Swimrunshop.com (2016)
20. 9:23:51
Alexis Charrier
Sabina Rapelli
Team Envol / Ticino (2019)

ÖTILLÖ Utö 2017–2018 Fastest

Note: ÖTILLÖ World Series Utö 2016 was shortened due to the military practicing in the area. Before that, the course was shorter by default. 2019 the course was altered to have a higher proportion of trail running insted of flat runs, as well as some minor swim changes.

Men's

1. 4:03:23
cr
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Garmin (2018)
2. 4:06:44
Nicolas Remires
Julian Dent
Team Envol 1 (2018)
3. 4:08:42
Jonas Ekman Fischer
Lars Ekman
Sailfish Team Bröderna Bäver (2018)
4. 4:11:22
previous cr
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Garmin (2017)
5. 4:14:50
Jonas Ekman Fischer
Lars Ekman
Bröderna Bäver (2017)
6. 4:16:15
Nils Svensson
Kenny Meijer
Team Head (2018)
7. 4:18:17
Fredrik Axegård
Daniel Hansson
Swedish Armed Forces (2017)
8. 4:21:25
Alan Scott
Knut Baadshaug
Ark Swimrun Bruderwunderz (2018)
9. 4:24:54
Johan Carlsson
Joakim Brunzell
Team Nynäshamns Ångbryggeri (2018)
10. 4:28:26
Hendrik Fiedler
Mirko Appel
Amphibia Wolfsburg (2018)

Women's

1. 4:41:25
cr
Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol8 (2018)
2. 4:45:47
Kristin Larsson
Michelle Nyström
Outdoorexperten & Team Garmin (2018)
3. 4:54:17
Maria Rohman
Elisabet Pärsdotter Westman
Team Wild Women (2018)
4. 5:01:11
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Team Envol9 (2018)
5. 5:06:45
previous cr
Kristin Larsson
Eva Nyström
Team Addnature/Campz (2017)
6. 5:14:13
Natalie Rec
Jessica Fridlund
Ironladies (2017)
7. 5:14:46
Ilona Schouten
Tina Fastesson
Outnorth Adventure Team (2018)
8. 5:17:08
Matilda Bertlin
Helen Maalinn
Wolff Wear Swimrun (2017)
9. 5:18:37
Sarah Hansson
Fanny Kuhn
Team Orca Woman (2017)
10. 5:25:49
Marie Dasler
Malin Broström
Team Merrell M&m (2018)

Mixed

1. 4:20:35
cr
Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew (2018)
2. 4:21:31
Jasmina Glad-Schreven
Thomas Schreven
Say No To Doping! (2018)
3. 4:31:56
previous cr
Jasmina Glad-Schreven
Thomas Schreven
Say No To Doping! (2017)
4. 4:35:50
Henrik Wahlberg
Helena Sivertsson
Team Envol4 (2018)
5. 4:47:26
Erik b:son Blomberg
Nina Ellmark
Race Machines (2018)
6. 4:47:37
Annika Ericsson
Erik Rosenborg
Ark Swimrun (2018)
7. 4:49:48
Victor Dahl
Angelica Wagneryd
Team Envol5 (2018)
8. 4:50:17
Jonas Andersson
Marika Wagner
Apollo Sports/head Swimming (2017)
9. 4:51:08
Sarah Hansson
Xavier Garcia Carabí
Nu Swimrun Club (2018)
10. 4:51:23
Lotta Lundbäck
Tony Edmundsson
Ark Souls (2018)

ÖTILLÖ Isles of Scilly All-Time Fastest

Note: The 2019 edition added a final swim, making 2019 times better than they appear compared to previous efforts.

Men's

1. 4:31:24
cr
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Garmin12 (2018)
2. 4:31:51
Alexander Flores
Fredrik Axegård
Arkswimrun (2019)
3. 4:34:25
Nicolas Remires
Guillaume Heneman
Team Envol 1 (2018)
4. 4:36:22
Franck Martin
Guillaume Heneman
Team Head - Gravelines Tri (2019)
5. 4:42:08
previous cr
Stefano Prestinoni
Fredrik Axegård
Swimshop.se (2017)
6. 4:42:28
Stefano Prestinoni
Fredrik Axegård
Swimshop.se (2018)
7. 4:43:53
Andy Blow
James Phillips
Precision Hydration (2019)
8. 4:49:33
Andy Summers
Pete Dyson
Red Top Swim / Victoria Park Harriers (2018)
9. 4:51:47
Max Wolke
Alan Scott
Ark Swim Run Bruderwunderz (2018)
10. 4:52:59
Richard Stannard
Mark Threlfall
The Brits (2018)

Women's

1. 5:09:23
cr
Susie Moonan
Fanny Kuhn
Team Envol13 (2018)
2. 5:12:00
Elisabet Pärsdotter Westman
Annika Ericsson
Lag Päreric (2018)
3. 5:17:41
Anna Hellström
Susie Moonan
Team Envol Susie Anna (2019)
4. 5:19:30
Michelle Nyström
Helen Maalinn
Team Garmin13 (2018)
5. 5:28:58
previous cr
Elisabet Pärsdotter Westman
Annika Ericsson
Lag Päreric (2017)
6. 5:35:46
Anna Hellström
Bibben Nordblom
Team Yolo (2018)
7. 5:36:32
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Head Swimming (2019)
8. 5:39:53
Naomi Shinkins
Melissa Dowell
Team Swimrunners™ Uk (2018)
9. 5:41:05
Charlotte Årling
Amanda Liljestrand
Team Arvika (2017)
10. 5:48:29
Johanna Paulsson
Annika Westin
Team Johannika (2018)

Mixed

1. 4:51:48
cr
Eugenie Plane
Matthieu Poullain
Mat (2019)
2. 4:53:37
previous cr
Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew (2018)
3. 4:55:55
previous cr
Henrik Wahlberg
Diane Sadik
Swimrunshop.com (2017)
4. 5:02:00
Michelle Nyström
Erik Fridolf
Team GARMIN (2017)
5. 5:04:19
Bronwen Price-Dierksen
Gregory Dierksen
Boston Wet Sox (2019)
6. 5:09:25
Aintzane Argaiz Castro
Ciro Tobar Ortiz De Urbina
Vibike-Head-226ers Team (2019)
7. 5:14:38
Camille Marchand
Julien Antoine
Ulteam (2019)
8. 5:15:27
Ben Martin
Rhian Martin
Team Precision Hydration Uk (2018)
9. 5:15:32
Ben Martin
Rhian Martin
Team Drummond Clinic (2017)
10. 5:16:14
Alexis Charrier
Sabina Rapelli
Team Envol / Ticino (2019)

ÖTILLÖ Engadin 2018– Fastest

Note: From 2018 onwards the course was extended by a northern loop.

Men's

1. 5:20:40
cr
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Garmin (2018)
2. 5:27:29
Joakim Brunzell
Johan Carlsson
Team Simployer (2019)
3. 5:28:20
Oscar Olsson
Adriel Young
Arkswimrun/o2tri (2018)
4. 5:30:21
Daniel Hansson
Lennart Moberg
Ark Swimrun1111 (2019)
5. 5:32:06
Francesc De Lanuza Gimeno
Santi Pellejero Gacia
Head-Vo2 (2019)
6. 5:37:31
Santi Pellejero Gacia
Francesc De Lanuza Gimeno
Team Head - Vo2 (2018)
7. 5:37:45
Jaakko Mäkelä
Ville Mäkelä
If Solvalla Vargarna (2019)
8. 5:40:46
Magnus Myhrborg
Peter Oom
Sportlala.se (2019)
9. 5:40:58
Teemu Toivanen
Teemu Lemmettylä
Team Coldzyme (2018)
10. 5:42:07
Nicolas Remires
Julian Dent
Team Envol_2 (2018)

Women's

1. 6:01:01
cr
Desirée Andersson
Diane Sadik
Team Envol_1 (2018)
2. 6:03:30
Ulrika Eriksson
Helena Sivertsson
Team Head Swimming (2018)
3. 6:05:57
Michelle Nyström
Helen Maalinn
Team Garmin_2 (2018)
4. 6:17:16
Desirée Andersson
Jenny Ramstedt
Desirée/jenny (2019)
5. 6:19:44
Helen Wikmar
Isabella Hedberg
Arksouls (2019)
6. 6:30:17
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Team Envol_4 (2018)
7. 6:31:58
Emma Davis
Jessica Harrison
Mako Sport - Dirty Harriets (2019)
8. 6:34:00
Marie Tombelaine
Sabrina Maurette
Les Belettes (2018)
9. 6:42:02
Johanna Edman
Nanna Bergendahl
Bk Badjävlar (2018)
10. 6:42:50
Helena Dalivin
Michelle Nyström
Skärgårdshotellet Nynäshamn (2019)

Mixed

1. 5:22:39
cr
Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew (2018)
2. 5:31:21
Daniel Hansson
Kristin Larsson
Outdoorexperten & Swedish Armed Forces (2018)
3. 5:38:37
Diane Sadik
Knut Baadshaug
Ark Swimrun (2019)
4. 5:40:09
Johanna Edman
Martin Flinta
Thule Crew/wolffwear Head Sr Team (2019)
5. 5:49:05
Charlotte Eriksson
Simon Börjeson
Team Garmin (2019)
6. 5:51:28
Marylise Pansart
Franck Martin
Team Head Sr (2018)
7. 5:59:21
Erik b:son Blomberg
Nina Ellmark
Race Machines (2018)
8. 6:10:53
Johanna Engström
Jonas Engström
No Limits (2019)
9. 6:14:51
Alexis Charrier
Sabina Rapelli
Team Envol / Ticino (2019)
10. 6:23:15
Andreas Trillelv
Lena Trillelv
Team Fortis (2018)

ÖTILLÖ 1000 Lakes 2017– Fastest

Note: The inaugural ÖTILLÖ World Series 1000 Lakes 2016 was shortened due to cold temperature.

Men's

1. 4:21:06
cr
Hugo Tormento
Matthieu Poullain
Team Head - Mat/sudrunning (2019)
2. 4:24:08
previous cr
Fredrik Axegård
Alexander Flores
Arkswimrun (2018)
3. 4:25:14
Knut Baadshaug
Carson Christen
New Mohicans (2018)
4. 4:26:50
Nicolas Remires
Francesc De Lanuza Gimeno
Team Envol - Head Swimming (2019)
5. 4:27:02
previous cr
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team GARMIN (2017)
6. 4:27:21
Fredrik Axegård
Alexander Flores
Arkswimrun (2019)
7. 4:29:42
Nicolas Remires
Guillaume Heneman
Envol (2017)
8. 4:30:10
Florian Seifert
Sascha Vetter
Btt Berliner Triathlon Team (2019)
9. 4:30:26
Nicolas Remires
Luca Mazzurana
Team Envol (2018)
10. 4:33:59
Sebastian Bleitgen
Frank Mertins
Swimrunart Odw. (2017)

Women's

1. 4:48:32
cr
Helen Maalinn
Helena Sivertsson
Team Head Swiming / Garmin1111 (2018)
2. 4:56:19
previous cr
Ulrika Eriksson
Helena Sivertsson
Team Icebug (2017)
3. 5:04:00
Desirée Andersson
Fanny Kuhn
Team Envol - Desirée/fanny (2019)
4. 5:06:59
Diane Sadik
Annika Ericsson
Swimrunshop.com (2017)
5. 5:09:14
Nina Ellmark
Lena Trillelv
Team Head (2018)
6. 5:10:44
Anna Hellström
Jenny Ramstedt
Team Head Swimming (2019)
7. 5:22:21
Linnéa Olausson
Cassandra Eliasson
Primalcoaching Head (2019)
8. 5:22:50
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Team Envol / Head Swimming3333 (2018)
9. 5:25:48
Marika Wagner
Maja Tesch
Team Vivobarefoot (2017)
10. 5:32:18
Bibben Nordblom
Charlotta Nilsson
Puppy Ts (2017)

Mixed

1. 4:35:04
cr
Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew / Wolffwear Swimrun Team (2018)
2. 4:53:20
previous cr
Marylise Pansart
Franck Martin
Team Smart Athlete - Zone3 (2017)
3. 4:53:52
Pär Kristoffersson
Helen Maalinn
Wolff Wear Swimrun (2017)
4. 4:56:31
Ben Martin
Rhian Martin
Team Drummond Clinic (2017)
5. 5:01:39
Martin Flinta
Jonna Hedbys
Thule Crew/wolffwear Head Sr Team (2019)
6. 5:08:50
Sofia Axelsson
Tony Svensson
Team Wonder Woman & Aquaman (2019)
7. 5:13:39
Jean-Claude Besse
Cendrine Gerosa
Rushteam 3 (2017)
8. 5:14:28
Claire Thibult
Christophe Leray
Chrisclaire Bsc (2018)
9. 5:18:00
Nina Ellmark
Robert Berg
Team Svensk-Tyska Unionen (2017)
10. 5:20:44
Paavo Hiltunen
Iina Lumiaho
Aquaterra (2017)

Ångaloppet 22 km 2017– Fastest

Note: We have not been able to get ahold of the 2015 results. The 2016 race was on an alternative course due to the low water temperature in the sea. 2019 saw a few changes to the course. The last run was rerouted through harder terrain but a swim in the middle was shortened. However, they are roughly comparable.

Men's

1. 2:08:21.855
cr
Lars Ekman
Jonas Ekman Fischer
Olanderswim team Bröderna Bäver (2018)
2. 2:09:21
Joakim Brunzell
Jonas Ekman Fischer
Sailfish Bäver & simployer (2019)
3. 2:11:17
Simon Börjeson
Rasmus Regnstrand
YO Running Club (2019)
4. 2:11:53.065
Erik Öhlund
Peter Öberg
Icebug (2018)
5. 2:13:45.598
Julian Dent
Nicolas Remires
Team Envol (2018)

Women's

1. 2:34:25.598
cr
Helena Sivertsson
Helen Maalinn
Head Wolff Wear (2018)
2. 2:35:31
Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol Desirée/Fanny (2019)
3. 2:38:37.566
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Team Envol 6 (2018)
4. 2:38:46
previous cr
Diane Sadik
Helen Maalinn
Swimrunshop.com/wolff-wear sr (2017)
5. 2:40:33
Chloe Dudoignon
Michelle Nyström
Terrible Tuesdays Triathlon (2019)

Mixed

1. 2:20:45.224
cr
Charlotte Eriksson
Simon Börjeson
YO Running Club (2018)
2. 2:25:42.936
Nina Ellmark
Erik b:son Blomberg
Race machines (2018)
3. 2:25:59.683
Martin Nilsson
Desirée Andersson
Team Envol DeMa Racing (2018)
4. 2:28:57
Martin Flinta
Johanna Edman
Thule Creq/Wolfwaer Head SR Team (2019)
5. 2:29:59.38
Robert Berg
Johanna Engström
Endorfinjägarna (2018)

Folkhälsan Swimrun ÖTILLÖ Merit Race 2017– Fastest

Note: The current long course has been on the same route since 2017. Before 2019 the race was known as Solvalla Swimrun.

Men's

1. 4:34:24
cr
Ville Mäkelä
Jaakko Mäkelä
IF Solvalla Vargarna (2019)
2. 4:52:20
previous cr
Teemu Toivanen
Teemu Lemmettylä
Team ColdZyme (2017)
3. 4:56:37
Tomas Granberg
Andreas Ribbefjord
TG Swimrun Coach / Cartel AB (2018)
4. 4:56:50
Andreas Ribbefjord
Tomas Granberg
Cartel Ab (2017)
5. 5:03:37
Mika Luoto
Markus Lampainen
Mylly Pyörimään (2017)

Women's

1. 5:52:48
cr
Laura Askola-Teviin
Henrika Backlund
Porkkala Swimrun (2017)
2. 5:56:16
Larisa Diakova
Marina Ivanova
SwimRun TEAM RUSSIA (2018)
3. 6:04:01
Noora Kollanus
Kaisla Kollanus
Kollanusten uintijaosto (2019)
4. 6:08:00
Noora Luokkala
Maisa Tuliniemi
TriathlonSuomi - Racing Team (2018)
5. 6:14:47
Miia Tenhunen
Annikka Koivu
Team Trail Dynamics (2018)

Mixed

1. 4:53:45
cr
Susanna Huttunen
Juha Lindfors
BAAAd (2019)
2. 5:16:02
Annikka Koivu
Markko Lehtosalo
Team Lighthouse and trailer (2019)
3. 5:25:36
previous cr
Susanna Huttunen
Samu Hanhela
Team Snag (2018)
4. 5:34:27
Heli Molund
Erik Molund
Team I Nöd Och Lust (2019)
5. 5:34:46
Sergey Mikhalev
Irina Borevich
Head Time4Swimrun (2018)

2XU Island Challenge Fastest

Note: To the best of our knowledge, this is valid. Please inform us if the course has been changed over the years.

Men's

1. 2:39:14.9
cr
Kenny Meijer
Adriel Young
Team hives.co (2019)
2. 2:47:44.6
previous cr
Kenny Meijer
Fredrik Axegård
Team SportOffice (2018)
3. 2:49:01.1
Fredrik Axegård
Henrik Wahlberg
Team Lunch påsarna (2019)
4. 2:53:02.3
Fredrik Åkerlund
Patrik Mårtensson
Team Soda (2019)
5. 2:53:03.9
Erik Froode
Magnus Myhrborg
Team The Froodies (2019)

Women's

1. 3:06:13.4
cr
Helen Maalinn
Helena Sivertsson
Team Wolff Wear Swimrun (2018)
2. 3:11:57.6
Charlotte Eriksson
Renée Huuva
YO Running Club 3 (2018)
3. 3:20:25.8
Johanna Froode
Helen Wikmar
Team ARKsouls (2019)
4. 3:51:00.9
Marianne Allmyr
Linnéa Hekne
Team Ken and the sisters (2019)
5. 3:52:34.1
Sara Bergström
Karin Höök
Kul utan hjul (2018)

Mixed

1. 2:57:52.1
cr
Simon Börjeson
Charlotte Eriksson
Team YO RUnning Club 2 (2019)
2. 3:07:10.2
previous cr
Lorraine Flores
Fredrik Axegård
Team FLAX (2017)
3. 3:10:17.6
Johanna Froode
Erik Froode
Team Froodies (2017)
4. 3:13:12.7
Jonas Fries
Ingela Nolte
Team Frolte Primalcoaching HEAD (2019)
5. 3:18:31.9
Johanna Froode
Erik Froode
The Froodies (2018)

Race Competitiveness

Most Competitive TSR 2019 Selected (total 48 races)

1. ÖTILLÖ World Champs 783
2. Emeraude Swimrun 698
3. ÖTILLÖ Utö (World Series) 664
4. ÖTILLÖ Hvar (World Series) 660
5. Öloppet 659
6. Breca Bay of Islands 653
7. Cole Classic SwimRun (aka Casco Bay Islands) 646
8. Swimrun Réunion 645
9. Swimrun de Carcassonne 643
10. Borås Swimrun (ÖTILLÖ Merit Race) 640
11. ÖTILLÖ Engadin (World Series) 638
Stockholm Swimrun 638
13. ÖTILLÖ Isles of Scilly (World Series) 621
14. ÖTILLÖ Cannes (World Series) 618
15. Kustjagaren 605
16. Ångaloppet 604
17. Breca Buttermere 589
Swimrunman Verdon 589
19. Kalmar Swimrun 580
20. Rockman Swimrun 576

Most Competitive by TSR-2019-like Rating

Race Participation

Races: Most Female Participants

Nationalities: Most Common (nr of athletes)

1. Unknown 2187
2. Sweden 1667
3. France 863
4. United Kingdom 791
5. Germany 337
6. United States 273
7. New Zealand 140
8. Switzerland 130
9. Finland 127
10. Belgium 87

Biggest Field (nr of athletes, among 51 races)

Athletes

Most Podiums

Highest Nr of Partners

Most Finishes

1. Fredrik Axegård 25
2. Nicolas Remires 21
3. Henrik Wahlberg 19
4. Joakim Brunzell 18
Joakim Axelsson 18
6. Johan Carlsson 17
Jenny Ramstedt 17
8. Andre Hook 16
Wolfgang Grohé 16
Fanny Kuhn 16
Note: Only races which are in our database are taken into account when producing the trivia lists.

ÖTILLÖ WC Competitiveness

Fastest WC races (top 20)

Fastest WC races (all)

Closest Top 10 Avg Compared to 11-20

ÖTILLÖ WC Subs

Men's category athletes to ever sub

07:40:00 2
07:50:00 8
08:00:00 11
08:10:00 17
08:20:00 21
08:30:00 29
08:40:00 34
08:50:00 50
09:00:00 70
09:10:00 85

Women's category athletes to ever sub

09:00:00 2
09:10:00 6
09:20:00 6
09:30:00 11
09:40:00 13
09:50:00 18
10:00:00 22
10:10:00 23
10:20:00 25
10:30:00 34

Mixed category athletes to ever sub

08:20:00 2
08:30:00 2
08:40:00 8
08:50:00 12
09:00:00 17
09:10:00 21
09:20:00 25
09:30:00 33
09:40:00 43
09:50:00 49

Athletes to ever sub

07:40:00 2
07:50:00 8
08:00:00 11
08:10:00 17
08:20:00 22
08:30:00 30
08:40:00 41
08:50:00 59
09:00:00 86
09:10:00 106

ÖTILLÖ WC Segments

Ornö church to finish, Men

1. Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Atg Sport (2019)
5427857
2. Jesper Svensson
Daniel Hansson
Swedish Armed Forces (2017)
5458847
3. Fredrik Axegård
Alexander Flores
Team Sportoffice (2018)
5495298
4. Nicolas Remires
Julian Dent
Envol (2015)
5514000
5. Fredrik Axegård
Alexander Flores
Ark Swimrun (2019)
5563779

Ornö church to finish, Women

1. Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol 111 (2019)
6287172
2. Renée Huuva
Charlotte Eriksson
Yo Running Club (2018)
6488558
3. Kristin Larsson
Annika Ericsson
Outdoorexperten (2018)
6488878
4. Isabella Hedberg
Helen Wikmar
Team ARKsouls Addnature (2019)
6519323
5. Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol (2018)
6615868

Ornö church to finish, Mixed

1. Sam Clark
Marika Wagner
Apollo Sports (2018)
5847731
2. Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew / Wolffwear Swimrun (2018)
5873029
3. Thomas Schreven
Jasmina Glad-Schreven
Say No! To Doping (2018)
5890962
4. Staffan Björklund
Marika Wagner
Team Peak Performance powered by Apollo (2015)
5899000
5. Staffan Björklund
Marika Wagner
Apollo Sports/ Head Swimming (2017)
6097800

Sandhamn to Vånsholmen (T01–T02), Men

1. Oscar Olsson
Adriel Young
Team Ark Swim-Run/huub (2018)
2328340
2. Fredrik Axegård
Alexander Flores
Team Sportoffice (2018)
2333323
3. Jonas Ekman Fischer
Lars Ekman
Sailfish Team Bröderna Bäver (2018)
2335363
4. Knut Baadshaug
Alan Scott
Ark Swimrun Bruderwunderz (2018)
2345736
5. Lennart Moberg
Daniel Hansson
Swedish Armed Forces (2018)
2350615

Sandhamn to Vånsholmen (T01–T02), Women

1. Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol (2018)
2542843
2. Renée Huuva
Charlotte Eriksson
Yo Running Club (2018)
2557517
3. Kristin Larsson
Annika Ericsson
Outdoorexperten (2018)
2575235
4. Bibben Nordblom
Susie Moonan
Team Envol (2018)
2663371
5. Nanna Bergendahl
Johanna Edman
Bk Badjävlar 2 (2018)
2683789

Sandhamn to Vånsholmen (T01–T02), Mixed

1. Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew / Wolffwear Swimrun (2018)
2468846
2. Diane Sadik
Hugo Tormento
Team Envol (2018)
2494124
3. Henrik Wahlberg
Helena Sivertsson
Team Head Swiming (2018)
2533942
4. Adriel Young
Eva Nyström
Thule Crew / Trispot.se (2017)
2574932
5. Thomas Schreven
Jasmina Glad-Schreven
Say No! To Doping (2018)
2580596

ÖTILLÖ WC Trivia