Desirée Andersson and Victor Dahl
Desirée Andersson and Alexander Berggren setting the mixed ÖTILLÖ World Championship course record in 2022. 📷 Jean-Marie Gueye / ÖTILLÖ

ÖTILLÖ World Championships All-Time Fastest

Men's

1. 7:00:59
cr
Max Andersson
Hugo Tormento
ARK Swimrun Hugo & Max (2022)
2. 7:38:43
previous cr
Oscar Olsson
Adriel Young
Team Simcoachen (2021)
3. 7:39:25
previous cr
Fredrik Axegård
Alexander Flores
Team Sportoffice (2018)
4. 7:42:07
Jonas Ekman Fischer
Lars Ekman
Sailfish Team Bröderna Bäver (2018)
5. 7:42:47
Maxime Picaut
William Even
Team Shark BZH HEAD (2022)
6. 7:44:20
Oscar Olsson
Adriel Young
Team Ark Swim-Run/huub (2018)
7. 7:44:55
Lars Ekman
Fredrik Axegård
Ark Swimrun Fredrik & Lars (2021)
8. 7:47:48
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Atg Sport (2019)
9. 7:48:38
Lars Ekman
Kenny Meijer
ARK Kenny och Lars (2022)
10. 7:49:08
Hugo Tormento
Matthieu Poullain
Ark Swimrun France (2021)
11. 7:50:14
Fredrik Axegård
Alexander Flores
Ark Swimrun (2019)
12. 7:55:10
Jonas Ekman Fischer
Lars Ekman
Sailfish Team Bröderna Bäver (2019)
13. 7:56:24
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Garmin (2018)
14. 7:56:33
Viktor Törneke
Johan Skårbratt
The prosecutor and the garbage man (2022)
15. 7:58:06
previous cr
Jesper Svensson
Daniel Hansson
Swedish Armed Forces (2017)
16. 7:59:04
previous cr
Lennart Moberg
Daniel Hansson
Swedish Armed Forces (2016)
17. 8:00:34
Knut Baadshaug
Alan Scott
Ark Swimrun Bruderwunderz (2018)
18. 8:04:52
Alexandre Dumoulin
Alexis Kardes
Alex’s Team Envol - Head Swimming (2022)
19. 8:05:07
Oscar Olsson
Kenny Meijer
O2 Extreme Team/hives.co (2019)
20. 8:05:07
Nils Svensson
Kenny Meijer
Team Head Swimming Nordic (2018)

Women's

1. 8:35:56
cr
Helena Sivertsson
Ulrika Eriksson
Team Stena Recycling (2022)
2. 8:50:20
Evelina Järvinen
Therese Bergling
WILD Westcoast (2022)
3. 8:56:26
previous cr
Kristin Larsson
Annika Ericsson
Outdoorexperten (2018)
4. 9:00:15
Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol (2018)
5. 9:00:47
Helena Sivertsson
Kristin Larsson
Ark Swimrun Helena & Kristin (2021)
6. 9:05:29
Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol 111 (2019)
7. 9:07:11
Renée Huuva
Charlotte Eriksson
Yo Running Club (2018)
8. 9:08:39
Aline Tavernier
Julia Moustakir
Team Aline et Julia (2022)
9. 9:11:27
Evelina Järvinen
Therese Bergling
Wild Swimrun West Coast (2021)
10. 9:13:51
Josefine Jangvert
Lorraine Axegård
JoLo (2022)
11. 9:14:46
Helen Wikmar
Emma Wanberg
ARK souls (2022)
12. 9:16:27
Anna Hellström
Jenny Ramstedt
Team Envol Women 2 (2021)
13. 9:20:21
Bibben Nordblom
Susie Moonan
Team Envol (2018)
14. 9:23:26
Annika Westin
Marie Anderzén
Team Strömgren (2022)
15. 9:27:31
Susie Moonan
Anna Hellström
Team Envol 222 (2019)
16. 9:27:43
Michelle Nyström
Helen Maalinn
Team Garmin (2018)
17. 9:31:24
Marina Andersson
Pernilla Irewährn
Team SET2GO (2022)
18. 9:32:03
previous cr
Kristin Larsson
Annika Ericsson
Addnature (2016)
19. 9:32:37
Isabella Hedberg
Helen Wikmar
Team ARKsouls Addnature (2019)
20. 9:35:26
Caroline Arringer
Isabella Hedberg
Team Caroline & Isabella (2022)

Mixed

1. 7:49:54
cr
Alexander Berggren
Desirée Andersson
Team Dessi & Alex (2022)
2. 7:59:10
Adriel Young
Amanda Nilsson
A.A.Ark (2022)
3. 8:08:39
Alexis Charrier
Sabina Rapelli
TEAM ENVOL HEAD-ZOGGS Alexis & Sabina (2022)
4. 8:14:57
previous cr
Desirée Andersson
Victor Dahl
Team Envol Head Swimming (2021)
5. 8:15:21
Heidi Hyvärinen
Teemu Toivanen
Team Last Run (2022)
6. 8:16:15
previous cr
Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew / Wolffwear Swimrun (2018)
7. 8:20:48
Matthieu Poullain
Eugenie PLANE
ARK Swimrun Matthieu & Eugenie (2022)
8. 8:30:19
Sam Clark
Marika Wagner
Apollo Sports (2018)
9. 8:32:36
Sabina Rapelli
Alexis Charrier
Team Envol Switzerland - Head (2021)
10. 8:33:50
Alexander Koller
Marika Wagner
Ark Swimrun Marika & Alexander (2021)
11. 8:36:29
Thomas Schreven
Jasmina Glad-Schreven
Say No! To Doping (2018)
12. 8:37:21
Teemu Lemmettylä
Heidi Hyvärinen
Kumiukot (2021)
13. 8:38:05
Amanda Nilsson
Kenny Meijer
Ark Swimrun Amanda & Kenny (2021)
14. 8:38:10
Charlotte Eriksson
Simon Börjeson
Team Garmin (2019)
15. 8:40:24
Henrik Wahlberg
Helena Sivertsson
Team Head Swiming (2018)
16. 8:44:46
Gregory Dierksen
Bronwen Price-Dierksen
Boston Wet Sox (2022)
17. 8:47:31
Thomas Schreven
Jasmina Glad-Schreven
Say No! To Doping (2019)
18. 8:49:58
previous cr
Adriel Young
Eva Nyström
Thule Adventure Team (2016)
19. 8:51:37
Sabrina Maurette
Ludovic Maillard
Team Colting Wetsuits France Endorphinmag (2018)
20. 8:52:26
Diane Sadik
Hugo Tormento
Team Envol (2018)

ÖTILLÖ Utö 2017–2018 Fastest

Note: ÖTILLÖ World Series Utö 2016 was shortened due to the military practicing in the area. Before that, the course was shorter by default. 2019 the course was altered to have a higher proportion of trail running insted of flat runs, as well as some minor swim changes.

Men's

1. 4:03:23
cr
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Garmin (2018)
2. 4:06:44
Nicolas Remires
Julian Dent
Team Envol 1 (2018)
3. 4:08:42
Jonas Ekman Fischer
Lars Ekman
Sailfish Team Bröderna Bäver (2018)
4. 4:11:22
previous cr
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Garmin (2017)
5. 4:14:50
Jonas Ekman Fischer
Lars Ekman
Bröderna Bäver (2017)
6. 4:16:15
Nils Svensson
Kenny Meijer
Team Head (2018)
7. 4:18:17
Fredrik Axegård
Daniel Hansson
Swedish Armed Forces (2017)
8. 4:21:25
Alan Scott
Knut Baadshaug
Ark Swimrun Bruderwunderz (2018)
9. 4:24:54
Johan Carlsson
Joakim Brunzell
Team Nynäshamns Ångbryggeri (2018)
10. 4:28:26
Hendrik Fiedler
Mirko Appel
Amphibia Wolfsburg (2018)

Women's

1. 4:41:25
cr
Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol8 (2018)
2. 4:45:47
Kristin Larsson
Michelle Nyström
Outdoorexperten & Team Garmin (2018)
3. 4:54:17
Maria Rohman
Elisabet Pärsdotter Westman
Team Wild Women (2018)
4. 5:01:11
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Team Envol9 (2018)
5. 5:06:45
previous cr
Kristin Larsson
Eva Nyström
Team Addnature/Campz (2017)
6. 5:14:13
Natalie Rec
Jessica Fridlund
Ironladies (2017)
7. 5:14:46
Ilona Schouten
Tina Fastesson
Outnorth Adventure Team (2018)
8. 5:17:08
Matilda Bertlin
Helen Maalinn
Wolff Wear Swimrun (2017)
9. 5:18:37
Sarah Hansson
Fanny Kuhn
Team Orca Woman (2017)
10. 5:25:49
Marie Dasler
Malin Broström
Team Merrell M&m (2018)

Mixed

1. 4:20:35
cr
Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew (2018)
2. 4:21:31
Jasmina Glad-Schreven
Thomas Schreven
Say No To Doping! (2018)
3. 4:31:56
previous cr
Jasmina Glad-Schreven
Thomas Schreven
Say No To Doping! (2017)
4. 4:35:50
Henrik Wahlberg
Helena Sivertsson
Team Envol4 (2018)
5. 4:47:26
Erik b:son Blomberg
Nina Ellmark
Race Machines (2018)
6. 4:47:37
Annika Ericsson
Erik Rosenborg
Ark Swimrun (2018)
7. 4:49:48
Victor Dahl
Angelica Wagneryd
Team Envol5 (2018)
8. 4:50:17
Jonas Andersson
Marika Wagner
Apollo Sports/head Swimming (2017)
9. 4:51:08
Sarah Hansson
Xavier Garcia Carabí
Nu Swimrun Club (2018)
10. 4:51:23
Lotta Lundbäck
Tony Edmundsson
Ark Souls (2018)

ÖTILLÖ Isles of Scilly All-Time Fastest

Note: The 2019 edition added a final swim, making 2019 times better than they appear compared to previous efforts. The 2022 course saw a minor change but the new CRs came with a convincing margin.

Men's

1. 4:09:58
cr
Max Andersson
Hugo Tormento
ARK Swimrun Hugo & Max (2022)
2. 4:31:24
previous cr
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Garmin12 (2018)
3. 4:31:51
Alexander Flores
Fredrik Axegård
Arkswimrun (2019)
4. 4:34:25
Nicolas Remires
Guillaume Heneman
Team Envol 1 (2018)
5. 4:36:22
Franck Martin
Guillaume Heneman
Team Head - Gravelines Tri (2019)
6. 4:38:32
David Bartlett
Andrew Byatt
Bartlett/Byatt (2022)
7. 4:42:08
previous cr
Stefano Prestinoni
Fredrik Axegård
Swimshop.se (2017)
8. 4:42:28
Stefano Prestinoni
Fredrik Axegård
Swimshop.se (2018)
9. 4:43:53
Andy Blow
James Phillips
Precision Hydration (2019)
10. 4:49:33
Andy Summers
Pete Dyson
Red Top Swim / Victoria Park Harriers (2018)

Women's

1. 4:56:59
cr
Desirée Andersson
Fanny Kuhn
HEAD swimming (2022)
2. 5:09:23
previous cr
Susie Moonan
Fanny Kuhn
Team Envol13 (2018)
3. 5:12:00
Elisabet Pärsdotter Westman
Annika Ericsson
Lag Päreric (2018)
4. 5:17:41
Anna Hellström
Susie Moonan
Team Envol Susie Anna (2019)
5. 5:18:41
Lorraine Axegård
Josefine Grahed Jangvert
JoLo (2022)
6. 5:19:30
Michelle Nyström
Helen Maalinn
Team Garmin13 (2018)
7. 5:28:58
previous cr
Elisabet Pärsdotter Westman
Annika Ericsson
Lag Päreric (2017)
8. 5:35:46
Anna Hellström
Bibben Nordblom
Team Yolo (2018)
9. 5:36:32
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Head Swimming (2019)
10. 5:39:53
Naomi Shinkins
Melissa Dowell
Team Swimrunners™ Uk (2018)

Mixed

1. 4:51:48
cr
Eugénie Plane
Matthieu Poullain
Mat (2019)
2. 4:53:37
previous cr
Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew (2018)
3. 4:55:55
previous cr
Henrik Wahlberg
Diane Sadik
Swimrunshop.com (2017)
4. 5:02:00
Michelle Nyström
Erik Fridolf
Team GARMIN (2017)
5. 5:04:19
Bronwen Price-Dierksen
Gregory Dierksen
Boston Wet Sox (2019)
6. 5:07:10
Richard Stannard
Sarah Richardson
FastWetsuits.com (2022)
7. 5:09:25
Aintzane Argaiz Castro
Ciro Tobar Ortiz De Urbina
Vibike-Head-226ers Team (2019)
8. 5:12:17
Piers Vallance
Claire Vallance
Team Headhero Vallance (2022)
9. 5:14:38
Camille Marchand
Julien Antoine
Ulteam (2019)
10. 5:15:27
Ben Martin
Rhian Martin
Team Precision Hydration Uk (2018)

ÖTILLÖ Engadin 2018–2021 Fastest

Note: From 2018 onwards the course was extended by a northern loop. In 2022 the course changed again.

Men's

1. 5:20:40
cr
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Garmin (2018)
2. 5:21:56.6
Guillaume Heneman
Rémi Mariette
Team Gravelines Triathlon - Swimrunman By Head (2020)
3. 5:24:18.7
Antony Costes
Thomas Navarro
Les DT Suisse (2020)
4. 5:25:28.1
Rémi Mariette
Guillaume Heneman
Team Gravelines Triathlon - Head (2021)
5. 5:27:29
Joakim Brunzell
Johan Carlsson
Team Simployer (2019)
6. 5:28:20
Oscar Olsson
Adriel Young
Arkswimrun/o2tri (2018)
7. 5:30:21
Daniel Hansson
Lennart Moberg
Ark Swimrun1111 (2019)
8. 5:32:06
Francesc De Lanuza Gimeno
Santi Pellejero Gacia
Head-Vo2 (2019)
9. 5:32:43.2
Pierre Massonneau
Fabien Besançon
Argon 18 Team France (2020)
10. 5:33:05.7
Adriel Young
Oscar Olsson
Nilsson (2021)

Women's

1. 5:48:36.8
cr
Hanna Skårbratt
Ulrika Eriksson
Team Ark Swimrun (2020)
2. 5:58:59.9
Alexia Bailly
Eugénie Plane
Altrisquad (2020)
3. 6:01:01
previous cr
Desirée Andersson
Diane Sadik
Team Envol_1 (2018)
4. 6:03:30
Ulrika Eriksson
Helena Sivertsson
Team Head Swimming (2018)
5. 6:03:53
Kristin Larsson
Annika Ericsson
Ark Swimrun (2020)
6. 6:05:57
Michelle Nyström
Helen Maalinn
Team Garmin_2 (2018)
7. 6:17:16
Desirée Andersson
Jenny Ramstedt
Desirée/jenny (2019)
8. 6:19:44
Helen Wikmar
Isabella Hedberg
Arksouls (2019)
9. 6:22:54.5
Ulrika Eriksson
Marika Wagner
Arkswimrun (2021)
10. 6:30:17
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Team Envol_4 (2018)

ÖTILLÖ 1000 Lakes 2017– Fastest

Note: The inaugural ÖTILLÖ World Series 1000 Lakes 2016 was shortened due to cold temperature.

Men's

1. 4:21:06
cr
Hugo Tormento
Matthieu Poullain
Team Head - Mat/sudrunning (2019)
2. 4:24:08
previous cr
Fredrik Axegård
Alexander Flores
Arkswimrun (2018)
3. 4:25:14
Knut Baadshaug
Carson Christen
New Mohicans (2018)
4. 4:26:50
Nicolas Remires
Francesc De Lanuza Gimeno
Team Envol - Head Swimming (2019)
5. 4:27:02
previous cr
Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team GARMIN (2017)
6. 4:27:21
Fredrik Axegård
Alexander Flores
Arkswimrun (2019)
7. 4:29:42
Nicolas Remires
Guillaume Heneman
Envol (2017)
8. 4:30:10
Florian Seifert
Sascha Vetter
Btt Berliner Triathlon Team (2019)
9. 4:30:26
Nicolas Remires
Luca Mazzurana
Team Envol (2018)
10. 4:33:59
Sebastian Bleitgen
Frank Mertins
Swimrunart Odw. (2017)

Women's

1. 4:48:32
cr
Helen Maalinn
Helena Sivertsson
Team Head Swiming / Garmin1111 (2018)
2. 4:56:19
previous cr
Ulrika Eriksson
Helena Sivertsson
Team Icebug (2017)
3. 5:04:00
Desirée Andersson
Fanny Kuhn
Team Envol - Desirée/fanny (2019)
4. 5:06:59
Diane Sadik
Annika Ericsson
Swimrunshop.com (2017)
5. 5:09:14
Nina Ellmark
Lena Trillelv
Team Head (2018)
6. 5:10:44
Anna Hellström
Jenny Ramstedt
Team Head Swimming (2019)
7. 5:22:21
Linnéa Olausson
Cassandra Eliasson
Primalcoaching Head (2019)
8. 5:22:50
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Team Envol / Head Swimming3333 (2018)
9. 5:25:48
Marika Wagner
Maja Tesch
Team Vivobarefoot (2017)
10. 5:32:18
Bibben Nordblom
Charlotta Nilsson
Puppy Ts (2017)

Mixed

1. 4:35:04
cr
Martin Flinta
Helena Karaskova Erbenova
Thule Crew / Wolffwear Swimrun Team (2018)
2. 4:53:20
previous cr
Marylise Pansart
Franck Martin
Team Smart Athlete - Zone3 (2017)
3. 4:53:52
Pär Kristoffersson
Helen Maalinn
Wolff Wear Swimrun (2017)
4. 4:56:31
Ben Martin
Rhian Martin
Team Drummond Clinic (2017)
5. 5:01:39
Martin Flinta
Jonna Hedbys
Thule Crew/wolffwear Head Sr Team (2019)
6. 5:08:50
Sofia Axelsson
Tony Svensson
Team Wonder Woman & Aquaman (2019)
7. 5:13:39
Jean-Claude Besse
Cendrine Gerosa
Rushteam 3 (2017)
8. 5:14:28
Claire Thibult
Christophe Leray
Chrisclaire Bsc (2018)
9. 5:18:00
Nina Ellmark
Robert Berg
Team Svensk-Tyska Unionen (2017)
10. 5:20:44
Paavo Hiltunen
Iina Lumiaho
Aquaterra (2017)

Ångaloppet 22 km 2017– Fastest

Note: We have not been able to get ahold of the 2015 results. The 2016 race was on an alternative course due to the low water temperature in the sea. 2019 saw a few changes to the course. The last run was rerouted through harder terrain but a swim in the middle was shortened. However, they are roughly comparable.

Men's

1. 2:08:21.855
cr
Lars Ekman
Jonas Ekman Fischer
Olanderswim team Bröderna Bäver (2018)
2. 2:09:21
Joakim Brunzell
Jonas Ekman Fischer
Sailfish Bäver & simployer (2019)
3. 2:11:17
Simon Börjeson
Rasmus Regnstrand
YO Running Club (2019)
4. 2:11:53.065
Erik Öhlund
Peter Öberg
Icebug (2018)
5. 2:13:45.598
Julian Dent
Nicolas Remires
Team Envol (2018)

Women's

1. 2:34:25.598
cr
Helena Sivertsson
Helen Maalinn
Head Wolff Wear (2018)
2. 2:35:31
Fanny Kuhn
Desirée Andersson
Team Envol Desirée/Fanny (2019)
3. 2:38:37.566
Anneli Wall
Jenny Ramstedt
Team Envol 6 (2018)
4. 2:38:46
previous cr
Diane Sadik
Helen Maalinn
Swimrunshop.com/wolff-wear sr (2017)
5. 2:40:33
Chloe Dudoignon
Michelle Nyström
Terrible Tuesdays Triathlon (2019)

Mixed

1. 2:20:45.224
cr
Charlotte Eriksson
Simon Börjeson
YO Running Club (2018)
2. 2:25:42.936
Nina Ellmark
Erik b:son Blomberg
Race machines (2018)
3. 2:25:59.683
Martin Nilsson
Desirée Andersson
Team Envol DeMa Racing (2018)
4. 2:28:57
Martin Flinta
Johanna Edman
Thule Creq/Wolfwaer Head SR Team (2019)
5. 2:29:59.38
Robert Berg
Johanna Engström
Endorfinjägarna (2018)

Folkhälsan Swimrun ÖTILLÖ Merit Race 2017–2020 Fastest

Note: Between 2017 and 2020 the long course was the same, however in 2021 it was slightly altered.

Men's

1. 4:34:24
cr
Ville Mäkelä
Jaakko Mäkelä
IF Solvalla Vargarna (2019)
2. 4:52:20
previous cr
Teemu Toivanen
Teemu Lemmettylä
Team ColdZyme (2017)
3. 4:56:37
Tomas Granberg
Andreas Ribbefjord
TG Swimrun Coach / Cartel AB (2018)
4. 4:56:50
Andreas Ribbefjord
Tomas Granberg
Cartel Ab (2017)
5. 5:03:37
Mika Luoto
Markus Lampainen
Mylly Pyörimään (2017)

Women's

1. 5:52:48
cr
Laura Askola-Teviin
Henrika Backlund
Porkkala Swimrun (2017)
2. 5:56:16
Larisa Diakova
Marina Ivanova
SwimRun TEAM RUSSIA (2018)
3. 6:04:01
Noora Kollanus
Kaisla Kollanus
Kollanusten uintijaosto (2019)
4. 6:08:00
Noora Luokkala
Maisa Tuliniemi
TriathlonSuomi - Racing Team (2018)
5. 6:14:47
Miia Tenhunen
Annikka Koivu
Team Trail Dynamics (2018)

Mixed

1. 4:53:45
cr
Susanna Huttunen
Juha Lindfors
BAAAd (2019)
2. 5:16:02
Annikka Koivu
Markko Lehtosalo
Team Lighthouse and trailer (2019)
3. 5:25:36
previous cr
Susanna Huttunen
Samu Hanhela
Team Snag (2018)
4. 5:34:27
Heli Molund
Erik Molund
Team I Nöd Och Lust (2019)
5. 5:34:46
Sergey Mikhalev
Irina Borevich
Head Time4Swimrun (2018)

Race Competitiveness

Most Competitive TSR 2020 Selected (total 43 races)

1. ÖTILLÖ World Championship 802
2. ÖTILLÖ Gothenburg (ÖTILLÖ World Series) 718
3. ÖTILLÖ Utö (ÖTILLÖ World Series) 700
4. ÖTILLÖ Cannes (ÖTILLÖ World Series) 680
5. Breca Jersey 671
6. Odyssey Swimrun Casco Bay (ÖTILLÖ Merit Race) 667
7. Gravity Lac d'Annecy 660
8. Korrigeri Biarritz Swimrun 654
9. Torekov Swimrun 639
10. Swimrun NC (ÖTILLÖ Merit Race) 636
11. Borås Swimrun (ÖTILLÖ Merit Race) 634
12. Breca Bay of Islands 631
13. Swimrun des 20 plages 628
14. ÖTILLÖ Malta (ÖTILLÖ World Series) 627
15. Kalmar Swimrun 603
16. Anjou Swimrun 599
17. Swimrun Costa Brava 589
18. Breca Coniston 587
19. Emeraude Swimrun 574
20. Breca Loch Lomond 569

Most Competitive by TSR-2019-like Rating

Race Participation

Races: Most Female Participants

Nationalities: Most Common (nr of athletes)

1. Unknown 2189
2. Sweden 2002
3. France 1102
4. United Kingdom 889
5. United States 416
6. Germany 382
7. Switzerland 172
8. New Zealand 141
9. Finland 138
10. Belgium 116

Biggest Field (nr of athletes, among 66 races)

Athletes

Most Podiums

1. Desirée Andersson 26
Fredrik Axegård 26
3. Helena Sivertsson 18
Martin Flinta 18
5. Fanny Kuhn 16
6. Kristin Larsson 15
Nicolas Remires 15
8. Adriel Young 14
Annika Ericsson 14
Marika Wagner 14

Highest Nr of Partners

Most Finishes

1. Fredrik Axegård 33
2. Nicolas Remires 27
Jenny Ramstedt 27
4. Desirée Andersson 26
5. Anna Hellström 21
Henrik Wahlberg 21
Diane Sadik 21
8. Roger Sjösten 20
Johan Carlsson 20
10. Joakim Brunzell 19
Note: Only races which are in our database are taken into account when producing the trivia lists.

ÖTILLÖ WC Competitiveness

Fastest WC races (all)

Closest Top 10 Avg Compared to 11-20

ÖTILLÖ WC Subs

Men's category athletes to ever sub

07:10:00 2
07:20:00 2
07:30:00 2
07:40:00 6
07:50:00 14
08:00:00 19
08:10:00 28
08:20:00 34
08:30:00 43
08:40:00 54

Women's category athletes to ever sub

08:40:00 2
08:50:00 2
09:00:00 6
09:10:00 12
09:20:00 18
09:30:00 24
09:40:00 31
09:50:00 36
10:00:00 42
10:10:00 43

Mixed category athletes to ever sub

07:50:00 2
08:00:00 4
08:10:00 6
08:20:00 11
08:30:00 13
08:40:00 22
08:50:00 27
09:00:00 32
09:10:00 38
09:20:00 48

Athletes to ever sub

07:10:00 2
07:20:00 2
07:30:00 2
07:40:00 6
07:50:00 16
08:00:00 22
08:10:00 33
08:20:00 43
08:30:00 52
08:40:00 72

ÖTILLÖ WC Segments

Ornö church to finish, Men

1. Max Andersson
Hugo Tormento
ARK Swimrun Hugo & Max (2022)
4821000
2. Pontus Lindberg
George Bjälkemo
Team Atg Sport (2019)
5427857
3. Jesper Svensson
Daniel Hansson
Swedish Armed Forces (2017)
5458847
4. Fredrik Axegård
Alexander Flores
Team Sportoffice (2018)
5495298
5. Nicolas Remires
Julian Dent
Envol (2015)
5514000

Ornö church to finish, Women

Ornö church to finish, Mixed

Sandhamn to Vånsholmen (T01–T02), Men

1. Max Andersson
Hugo Tormento
ARK Swimrun Hugo & Max (2022)
2191000
2. Hugo Tormento
Matthieu Poullain
Ark Swimrun France (2021)
2282863
3. Oscar Olsson
Adriel Young
Team Simcoachen (2021)
2305837
4. Maxime Picaut
William Even
Team Shark BZH HEAD (2022)
2318000
5. Oscar Olsson
Adriel Young
Team Ark Swim-Run/huub (2018)
2328340

Sandhamn to Vånsholmen (T01–T02), Women

Sandhamn to Vånsholmen (T01–T02), Mixed

ÖTILLÖ WC Trivia